GÜZELLİK

CİLDİNİZE ASLA YAPMAMANIZ GEREKEN 11 MADDE

2019 yazına girerken cildinize zarar verecek davranışları bir köşeye atalım istedim.. Hem kendi yaşadıklarımdan gözlemlerim ile, hem dermatologların önerileri ile bazı önemli başlıkları bir araya topladım. Kahvesini alanı bekliyorum. 🙂

DERMATOLOGLARA GÖRE YÜZÜNÜZE ASLA YAPMAMANIZ GEREKEN 11 MADDE

Cildinize iyi bakmak çok önemlidir. Bu kapsamda cildinize asla yapmamanız gerekenler de vardır.

Sivilcenizi Sıkmayın

Bir sivilce büyük ve kırmızı görünümü ile yüzünüzde duruyorsa bunu sıkmak çok cazip bir fikir gibi görünebilir. Fakat böyle yaparsanız cildinizde bozulma olacağı için enfeksiyon kapma riskiniz artar. Hatta yara izi bile kalabilir. Bunun yerine gerçekten rahatsız edici görünümde bir sivilceniz varsa dermatoloğunuza gidin. Ve onun önerileri doğrultusunda bir yol izleyin.

Evden Çıkarken Mutlaka Güneş Kremi Sürün

Plaja gittiğinizde güneşten korunmak konusunda titiz davranıyor olabilirsiniz. Fakat bu yeterli olmayabilir. Ofise bile gidiyor olsanız, güneş koruyucu kullanmanız gereklidir. Güneş koruyucu kullanma alışkanlığını günlük rutininizin bir parçası yapın. Güneş koruyucu kullanmadan cildiniz güneşe maruz kalırsa cilt kanseri riskinizi artar. Ayrıca güneş ışığı ciltte kollajene zarar verir. Güneş cildinizde kırışık,  leke ve çizgi oluşumunu destekler. Eğer güneşte dışarıda kalmayı planlıyorsanız, ekstra koruyucu önlemler almalısınız. Güneşten koruyucu kıyafetler giyin ve gün ortası dışarıda olmaktan kaçının. Açık hava etkinliklerini güneşin güçlü olmadığı zamanlarda, sabah saatlerinde ya da öğleden sonra planlayın.

Cildinize Limon Sürmeyin

Limon, sivilce tedavisi için genelde evlerde yaygın kullanılan bir yöntemdir. Fakat dermatologlar böyle bir durumda cildinizde aylarca kalacak pigmentlerin oluşabileceğini söylüyorlar. O nedenle bu yöntemden uzak durmanızı öneriyorum.

Dövme Yaptıracaksanız Kesinlikle Beyaz Tercih Etmeyin

Dövme sadece lazer tedavisi ile çıkar. Ancak eğer beyaz boya kullanıldıysa, bunu silmek neredeyse imkansızdır. Hatta beyaza lazer uygulandığında lekeler kararır. Lazerle çıkarılması zor renkler arasında ten rengi, sarı ve yeşil bulunuyor.

İçeriği Belli Olmayan, Mucizevi Olduğu Söylenen Ürünleri kullanmayın

Cildiniz değerli ve hassastır. Kolayca tahriş olabilir. Mucizevi kremler ya da cilt losyonları diye bir şey yoktur. İçeriği etiketinde listelenmeyen ürünleri asla kullanmayın. Cildinize ne uyguladığınızı bilmelisiniz. Şüpheli bir durumla karşılaştığınızda dermatoloğunuzla görüşün. Onun önerileri doğrultusunda cilt tipiniz ve probleminiz için formüle edilmiş güvenli ürün seçeneklerini kullanın.

Etkileyici Düzeyi Çok Yüksek Ürünler Kullanmayın

İnternet, sadece reçete ile satılması gereken ya da sadece hekimlere sunulması uygun olan pek çok ürüne erişilebilirlik sağlamıştır. Bunlar doğru bir şekilde uygulanmazsa, önemli risk taşıyan ürünlerdir. Cilt tedavilerinizi sertifikalı bir dermatolog ile birlikte yapın.

Yeni Ya da Değişen Bir Ben Ya da Lekeyi İhmal Etmeyin

Uzun süre iyileşmeyen sivilce, yara ya da deri lekeniz varsa, bu durumu ciddiye alın.  Her şeyden önce bu masum bir sivilce olmayabilir. Cilt kanseri ya da başka önemli bir sorunun belirtisi olup olmadığını anlamak için dermatoloğa görünün.

Cildinizde Derine Yerleşmiş Kistleri Sıkmayın

Ağrılı kistik bir akneniz olduğunda anında bir rahatlama arıyor olabilirsiniz. Ancak her ne pahasına olursa olsun onu sıkmaktan kaçının. Sıklıkla hastalar, karakteristik küçük açıklıkları nedeni ile epidermal kistleri sıkmaya çalışırlar. Bu basınç ciddi bir enflamatuar reaksiyona ve oral yoldan antibiyotik alınmasını gerektiren enfeksiyonlara yol açabilir. Bunun yerine konu ile ilgili bir doktora görünün.

Çok Fazla Sabun Kullanmayın

Cilt temizliği söz konusu ise daha fazla sabun daha fazla temizlik anlamına gelmez Cildiniz vücudunuzun dış dünyadan korunması için önemli bir bariyer oluşturur. Çok fazla sabun ve sert fırçalama ile bu bariyerin doğal bileşenleri yok olur.  Cildinizi genel olarak enfeksiyonlara, cilt hastalıklarına ve çeşitli risklere karşı açık bırakmış olursunuz.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Kozmetik Ürünleri Kullanmayın

Son kullanma tarihi geçmiş ürünler iyi görünseler bile aktif bileşenleri bozulmaya başladığı için ya da artık aktif olmayacağı için tahrişe yol açabilir. Bir ürünü ilk aldığınızda rafta uzun süre kalmamış olduğundan emin olmak için tarihine bakın. Son kullanma tarihi çok yakınsa almayın.

Keskin Cisimleri Cildinizle Temas Ettirmeyin

Bir sivilceden kurtulmak söz konusu olduğunda kendimiz çare bulmak isteriz.  Kullanmasını bilmediğiniz iğneleri asla cildinizdeki lekelere tutmayın. Eğer böyle yaparsanız sadece iltihap, yara izi oluşumu ve pigmentasyonu arttırırsınız. Bu tür uygulamaları doktorunuza bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir